תאונות אופנוע – פיצוי לאחר תאונה

כולנו נתקלים מדי יום בכותרות העיתונים ומהדורות החדשות, בדיווחים על מאות נפגעים, ולצערנו הרב גם על הרוגים רבים שקיפחו חייהם בתאונות.

מניסיוננו בטיפול בתביעותיהם של אלפי רוכבי אופנועים, בתאונות דרכים
בהן מעורב רכב דו גלגלי מדובר בפגיעות קשות בעלי מאפיינים דומים של חבלות ראש, שברי גפיים וכוויות קשות כתוצאה משפשופים.

אין ספק כי אופנועים מהווים אמצעי תחבורה בעל תכונות ומאפיינים המציבים אותו כחלופה משמעותית לרכב הרגיל. לעומת המכונית הפרטית, הצורכת דלק רב וחסרונה בעיקר בפקקי התנועה ועלויות חניה יתרונו של האופנוע ברור. יחד עם זאת על פי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ככל שהאופנוע מסוגל לביצועים גבוהים יותר, חומרת התאונה בה הוא מעורב גדולה יותר והסיכוי למוות גבוהה יותר. כך מספר ההרוגים השנתי הממוצע של רוכבי האופנוע הכבד (501 סמ"ק ומעלה) בין השנים 1999 ל-2005 היה כפול ממספרם של רוכבי האופנוע הקל (עד 50 סמ"ק).

כידוע, כל משתמש ברכב מנועי חייב על פי חוק להחזיק בפוליסת ביטוח המכסה את המשתמש ברכב מפני אחריותו לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונת דרכים, התשל"ה – 1975.

המבטחים בישראל, שמכירים היטב נתונים אלו בדבר מעורבות רוכבי אופנוע בתאונת דרכים, אינם חייבים לבטח בביטוח רכב חובה כל מי שפונה אליהם וסרבו במשך השנים לבטח רוכבי אופנוע. לפיכך, כדי שנוהגים ברכב לא יפרו את החוק וינהגו ללא ביטוח רכב חובה, הוקם מאגר חברות הביטוח "הפול" המשותף לכל חברות הביטוח העוסקות בביטוח רכב חובה בישראל, הפועל כגוף היחיד המבטח את רוכבי האופנוע.

מהי תאונת אופנוע?

בניגוד לתאונות דרכים בהם מעורבים כלי רכב בעלי 4 גלגלים ויותר, חלק גדול מתאונות אופנוע הינם תאונות "עצמיות". המדובר בתאונות בהן מעורב רק האופנוע ללא מעורבות כלי רכב אחר. כך לדוגמה החלקה על כביש, איבוד שליטה וכד' מהווים תאונת דרכים, בה הנפגע זכאי לפיצויים בגין נזקי הגוף שנגרמו לו.

על פי החוק אין משמעות לשאלת האשם בתאונה וכל נהג או נוסע שנפגע בתאונת אופנוע זכאי לתבוע את הפול בגין פגיעותיו, גם אם הוא האשם בתאונה.

מכאן (ומעבר לעובדה שהמדובר בחובה על פי דין) החשיבות ברכיבה עם ביטוח חובה תקף. במידה ורוכב אופנוע נפגע בתאונת דרכים ללא שהיה בידו ביטוח חובה תקף, הוא יכול להיוותר ללא גוף שיכסה את הוצאותיו ויפצה אותו בגין נזקיו.

חריג לכך הוא תאונת אופנוע בו מעורב כלי רכב אחר בו רוכב האופנוע אינו אשם בתאונה. במקרה כזה יכול הנפגע לתבוע את נהג הרכב המעורב ואת חברת הביטוח בה היה מבוטח בתביעת נזיקין שלא על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

לכן, בטרם הנכם עושים שימוש באופנוע, וודאו היטב כי הנכם מבוטחים בביטוח חובה, ואם הנכם רוכבים על אופנוע שאינו שלכם, וודאו היטב כי הביטוח מכסה גם את שימושכם, שכן ישנן פוליסות רבות בהם נקוב שמו של הנהג המבוטח ורק הוא מכוסה על פי הפוליסה הזו.


המידע האמור הינו תמציתי וכללי, ואינו מתיימר להוות תחליף לייעוץ או ליווי משפטי ספציפי, אשר מומלץ להסתייע בהם כדי להבטיח שמירה מלאה על זכויות המבוטח וקבלת הפיצוי והכיסוי הביטוחי המלא.

מומלץ לבחור עורך דין המומחה בייצוג נפגעי תאונות דרכים. לפני שבוחרים ייצוג משפטי כדאי להגיע לפגישת ייעוץ בליווי כל החומר הרפואי והמסמכים הרלוונטיים לתביעת הנזיקין.

נתקלתם בבעיה?

 אנא  התקשרו:  09-9766655 או השאירו פרטים ואנו נייעץ לכם בהתאם

עורך דין גיא דויטש

עורך דין גיא דויטש

יליד 1972 נשוי ואב לשלושה, חבר לשכת עורכי הדין משנת 2000 ונוטריון משנת 2010.
עו”ד גיא דויטש בעל ניסיון מוכח ומוצלח של למעלה מ-20 שנים, בייצוג אלפי לקוחות בתביעות נזיקין וביטוח

כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד.

גלילה לראש העמוד

לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גיא דויטש - עורך דין ונוטריון - תמונת פרופיל
דילוג לתוכן