פוליסת ביטוח שאיננה מתאימה למבוטח

נהג בן 28 בוטח בביטוח לנהגים מעל גיל 30.

בקרות תאונה בגינה הושבת רכבו פנה הנהג לחברת הביטוח אשר טענה כי הביטוח כלל אינו מכסה את נהיגתו.

בית המשפט דן בשאלה האם חברת ביטוח יכולה להוציא פוליסה שאינה מתאימה באופן בסיסי למבוטח

1. התובע, בוטח באמצעות סוכן ביטוח בחברת הכשרת הישוב, אשר הנפיקה לו פוליסה לביטוח מקיף של הרכב. הרכב עבר תאונה והוכרז כאובדן מלא.

התובע פנה לחברת הביטוח וזו סירבה לשלם לו את תגמולי הביטוח בגין התאונה מאחר ופוליסת הביטוח שהנפיקה מכסה את נהיגתם של נהגים מעל גיל 30 בלבד, ואילו התובע שנהג ברכב היה בן כ-28 בעת התאונה והוא.

4. חברת הביטוח לא זימנה עדים לביהמ"ש, אלא ביקשה להסתמך על מסמכים שהוצגו. בין מסמכים אלו, מפנה חברת הביטוח לטופס "הצעה לביטוח" בו צוין במפורש שגיל הנהג הצעיר ברכב יהיה בן 30, כן הפנתה חברת הביטוח לפוליסה עצמה בה צוין במפורש שגיל הנהג הצעיר ברכב יהיה 30.

5. התובע העיד בעצמו כי הרכב שימש בעיקר אותו ואת אשתו, שניהם היו מתחת לגיל 30 בעת התאונה. התובע טען כי הוא ביקש לרכוש ביטוח שיכסה את הנהיגה שלו ושל אשתו ולכן לא סביר שיבקש לרכוש פוליסה לגיל מבוגר יותר. עוד טען התובע כי הוא סמך על סוכן הביטוח, שילם פרמיה בסכום גבוה באופן יחסי וכי סבר שפוליסת הביטוח מכסה אותו. התובע ניסה לזמן את סוכן הביטוח לעדות אולם לא הצליח לאתרו.

6. בית המשפט מצא כי עדותו של התובע מהימנה, וציין כי אומנם אף אחד מהצדדים לא זימן את סוכן הביטוח למתן עדות, אולם אי זימונו פועל יותר לחובת חברת הביטוח מאשר לחובת התובע. כפי שסוכן הביטוח הוא שלוח של המבוטח הוא שלוח גם של חב' הביטוח. אין מחלוקת כי הפוליסה הוצאה באמצעות סוכן ביטוח שפעל מטעם הנתבעת. פרטי סוכן הביטוח שטיפל בפוליסה, מצויים בידי חברת הביטו ובאפשרותה היה לזמנו לעדות בביהמ"ש. בכך שחברת הביטוח לא זימנה את סוכן הביטוח מטעמה יש להחליש גרסתה ולחזק את גרסת התובע.

8. בית המשפט קובע כי מבוטח רשאי להסתמך על סוכן הביטוח. לשם כך קיימים סוכני ביטוח. על סוכן הביטוח לפעול באופן מקצועי ולדאוג לכיסוי מתאים למבוטח.

9. על פני הדברים הוצאה פוליסה שאינה מתאימה באופן בסיסי לא לתובע ולא לאשתו ועל כן על חברת הביטוח לשאת בנזקי התובע.

10. בסיכומו של דבר חייב בית המשפט את חברת הביטוח לשלם לתובע את ערך הרכב ובנוסף פסק לו פיצוי בגין סירוב הנתבעת לשלם דמי ביטוח וכן שכ"ט עו"ד.

(תאמ (חי') 14434-04-10 משהור ח'אלדי נ' הכשרת הישוב)


המידע האמור הינו תמציתי וכללי, ואינו מתיימר להוות תחליף לייעוץ או ליווי משפטי ספציפי, אשר מומלץ להסתייע בהם כדי להבטיח שמירה מלאה על זכויות המבוטח וקבלת הפיצוי והכיסוי הביטוחי המלא.

נתקלתם בבעיה?

 אנא  התקשרו:  09-9766655 או השאירו פרטים ואנו נייעץ לכם בהתאם

עורך דין גיא דויטש

עורך דין גיא דויטש

יליד 1972 נשוי ואב לשלושה, חבר לשכת עורכי הדין משנת 2000 ונוטריון משנת 2010.
עו”ד גיא דויטש בעל ניסיון מוכח ומוצלח של למעלה מ-20 שנים, בייצוג אלפי לקוחות בתביעות נזיקין וביטוח

כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד.

גלילה לראש העמוד

לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גיא דויטש - עורך דין ונוטריון - תמונת פרופיל
דילוג לתוכן