עורך דין תאונות דרכים

מספר תאונות הדרכים בארץ הוא מהגבוהים בעולם המערבי, בשנת 2010 עלה אחוז התאונות לעומת שנת 2009 ב-12%. בשנה זו משטרת ישראל פתחה כ- 92,000 תיקי "תאונות דרכים", מתוכם 73,000 היו תאונות עם נפגעים. "תאונת דרכים" הינה השם הכולל למגוון אירועים, החל מתאונות קלאסיות של התנגשות כלי רכב, התהפכות וכד' וכלה במקרים שאדם מן היישוב לא היה חושב שהמדובר כלל בתאונה.

מהו תפקידו של עורך דין המייצג נפגעי תאונות דרכים?

כשאדם נפגע בתאונת דרכים, מעבר לפגיעה הפיזית נגרמת לו פגיעה כלכלית הן בשל הוצאות רבות שעליו להוציא לשם ריפויו והן בשל העדריות ממקום העבודה והפסדי שכר בשל כך. תפקידו של עורך הדין המתמחה בטיפול בנפגעי תאונות דרכים הינו ללוות את הנפגע החל מהשלבים הראשוניים (לעיתים עוד כשהוא שוכב בבית החולים) בייעוץ פרטני לגבי ההתנהלות לאחר התאונה, דרך השגת מימון בייניים מחברת הביטוח בצורת תשלום תכוף ועד לגיבוש התביעה והגשתה לבית המשפט.

ברור כי כל תאונה וכל נפגע הינם עולם ומלואו, כך ישנן תאונות בהן נקשרים גופים נוספים (מעבר לחברת הביטוח) אותם ניתן לתבוע, למשל תביעת ביטוח לאומי (בתאונת דרכים שהינה גם תאונת עבודה) תביעת פוליסת תאונות אישיות ועוד. בכל מקרה, מתפקידו של עורך הדין, למקסם את גובה הפיצוי המגיע ללקוח באופן שיאפשר לו להחזירו למצב בו היה ערב תאונת הדרכים, לכל הפחות מהבחינה הכלכלית.

טיפול משפטי בנפגעי תאונות דרכים

ברור כי הטיפול בנפגעי תאונות דרכים נדרש במקרים מורכבים בהם נבחנות שאלות מהותיות שעיקרן האם תוכר התאונה כתאונת דרכים או לא לדוגמה: אדם נסע במכוניתו, בדרך הבחין כי נורת חום המנוע דולקת לכן עצר בצדי הכביש במטרה למלא מים ברדיאטור ולהמשיך בנסיעתו. הנהג פתח את מכסה מיכל המים אלא שאז התפרצו עליו באופן פתאומי מים מהרדיאטור והוא ונכווה כוויות קשות בחלקי גופו השונים. הנפגע כלל לא ידע כי המקרה יוכר כתאונת דרכים. הנפגע פנה לעורך דין בשאלה האם יוכל לתבוע נכות מביטוח לאומי. עורך הדין, המתמחה בטיפול בנפגעי תאונות דרכים, הבין כי המדובר בתאונת דרכים ועל כן ייעץ לנפגע להגיש תביעה כנגד חברת הביטוח אשר ביטחה אותו בביטוח חובה. בבית המשפט טענה חברת הביטוח כי אין המדובר בתאונת דרכים שכן על פי סעיף 1 לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מוגדרת תאונת דרכים כ – "מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה".

עורך הדין טען כי אכן זו ההגדרה בחוק אולם החוק ממשיך ומפרט כי המונח "שימוש ברכב מנועי" כולל גם "טיפול דרך" או "תיקון דרך ברכב" שנעשה בידי המשתמש בו או בידי אדם אחר שלא במסגרת עבודתו. במקרה זה, פתיחת מכסה הרדיאטור כדי לבדוק אם יש בו מים במידה מספקת, מהווה "טיפול דרך" או "תיקון דרך ברכב", עפ"י ההגדרה האמורה, והנפגע קיבל פיצוי פיצויים מלאים בגין תאונת דרכים.

מקרה זה כמו מקרים רבים אחרים מוכיח כי משתלם לשכור עורך דין אשר עוזר לתבוע את הפיצויים הנדרשים. יכול להיות שאם התובע לא היה נעזר בעורך דין בעת הגשת תביעת הפיצויים, הוא לא היה זוכה בהם.

האם צריך עורך דין לתאונות דרכים קלות ופשוטות?

אלא שלא רק במקרים מורכבים מעין אלו יכול לסייע עורך הדין. מניסיוננו גם בתביעות "פשוטות" יותר בהן ברור כי המדובר בתאונת דרכים, ייצוג הנפגע על ידי עורך דין המתמחה בתאונות דרכים חוסך לנפגע "מכשלות" אותן נוהגות חברות הביטוח להציב במטרה להקטין או לא לשלם פיצוי כלל. מעבר לכך, הפיצוי בגין פגיעות גוף כתוצאה מתאונת דרכים המטופלות על ידי עורכי דין מקצועיים בתחום גבוה במאות אחוזים מהפיצויים שמתקבלים ללא מעורבות עורך דין. זאת ועוד אנו נתקלים במקרים רבים בהם נפגעים מקבלים פניות "תמימות" מחברת הביטוח המציעה לשלם להם פיצוי כספי כאן ועכשיו בסכומים שנראים על פניהם ראויים ולעיתים אף גבוהים. יחד עם זאת במבחן הזמן יכול ויתברר כי בתשלום סכום זה פטרה עצמה חברת הביטוח מהאחריות לטפל בנפגע ולשלם לו פיצויים גבוהים הרבה יותר אשר היו מגיעים לנפגע לו היה נעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בטיפול בנפגעי תאונות דרכים, אשר היה ממתין בזהירות להתגבשות נזקו של הנתבע ולא אחת היה מקבל ייעוץ מהיועצים הרפואיים בהם נהוגים עורכי הדין להעזר לצורך הערכת הנזק של הנפגע.

מעבר לכך, מאחר והמחוקק ביקש לעודד פניה של נפגעים לקבלת ייעוץ משפטי על ידי עורכי דין המתמחים בטיפול בנפגעי תאונות דרכים, נקבע בחוק (סעיף 16) כי שכה"ט הינו לפ תוצאות הטיפול ולא יעלה על 8% (בתיקים שלא היו בהם הליכים בפני בית משפט) 13% (בתיקים בהם ניתן פסק דין). משמע, עורך הדין, כמו לנפגע אינטרס מובהק לזכות עבור לקוחו בפיצוי גבוהה ככל האפשר על מנת שכר טרחתו יהיה אף הוא גבוהה בהתאם. בנוסף, ומאחר וממילא שכר טרחת עורך הדין משולמות בסופו של הליך על ידי חברות הביטוח, אין ספק כי הפניה לעורך דין במקרה של תאונת דרכים הינו מחוייב המציעות.


המידע האמור הינו תמציתי וכללי, ואינו מתיימר להוות תחליף לייעוץ או ליווי משפטי ספציפי, אשר מומלץ להסתייע בהם כדי להבטיח שמירה מלאה על זכויות המבוטח וקבלת הפיצוי והכיסוי הביטוחי המלא.

נתקלתם בבעיה?

 אנא  התקשרו:  09-9766655 או השאירו פרטים ואנו נייעץ לכם בהתאם

עורך דין גיא דויטש

עורך דין גיא דויטש

יליד 1972 נשוי ואב לשלושה, חבר לשכת עורכי הדין משנת 2000 ונוטריון משנת 2010.
עו”ד גיא דויטש בעל ניסיון מוכח ומוצלח של למעלה מ-20 שנים, בייצוג אלפי לקוחות בתביעות נזיקין וביטוח

כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד.

גלילה לראש העמוד

לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גיא דויטש - עורך דין ונוטריון - תמונת פרופיל
דילוג לתוכן